9 września w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbędzie się już 2 edycja konferencji „Zielone światło dla BPO”. Sukces pierwszego spotkania dla branży nowoczesnych usług dla biznesu zaowocował nowymi inwestycjami w regionie oraz znacznie wpłynął na biznesowy wizerunek miasta.
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że outsourcing staje się obecnie rozpoznawalną wizytówką Opola a władze miasta zachęcone pozytywnym odbiorem inwestorów, stawiają sobie poprzeczkę coraz wyżej. „Najważniejsze jest dopasowanie oferty do potrzeb inwestorów” – mówi Prezydent Ryszard Zembaczyński. “Od zeszłego roku konsekwentnie wprowadzamy zmiany z myślą o rozwijaniu naszego miasta w obszarze BPO/ITO i zależy nam, aby o naszej ofercie dowiedziało się jak najwięcej firm, które mogą z niej skorzystać” – dodaje.
Istotne zmiany zachodzą w zakresie dostępności nieruchomości biurowych dostosowanych do potrzeb sektora outsourcingu. „Nowe biurowce klasy A z pewnością przyciągną nowych inwestorów oraz pomogą obecnym już w mieście firmom zwiększyć skalę działania i zatrudnienie” – przyznaje Maciej Wujec Naczelnik Wydziału Gospodarki i Innowacji Urzędu Miasta Opola. Miasto wspiera obecnie realizację kilku biurowców, za które odpowiadają katowicka spółka CGI oraz inni lokalni inwestorzy tacy jak: WT&T i Atmoterm.
Obok odpowiednich powierzchni biurowych, drugim filarem branży outsourcingowej jest kapitał ludzki. „Lokalne uczelnie są elastyczne w kwestii dopasowywania swojej oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy” – zauważa Marcin Nowak, Dyrektor zarządzający Infrastructure Services, Capgemini Polska i dyrektor regionalny ABSL. Uczelnie stawiają na język niemiecki na poziomie technicznym, co
powinno przyciągnąć do miasta nowych inwestorów.
Strategiczne plany władz miasta zakładają również dynamiczny rozwój sektora R&D. Liczne zakłady produkcyjne, które ulokowały swoją działalność na terenie województwa, stawiają te założenia
w optymistycznym świetle. Przykładem jest firma ifm ecolink będąca iderem w produkcji czujników i systemów sterowania wykorzystywanych w optymalizacji procesów przemysłowych, która podjęła decyzję o ponownym zainwestowaniu kapitału w Opolu i zamierza zrealizować budowę swojego centrum badawczo-rozwojowego. Kolejnym przykładem jest firma OGI4, która niedawno ogłosiła swoją inwestycję przy ul. Północnej w Opolu, a jej działalność będzie skupiała się na świadczeniu usług informatycznych i badawczo-rozwojowych w zakresie wysoko zaawansowanych technologii informatycznych oraz automatyki przemysłowej.
Miasto oraz całe województwo rozwijają się dynamicznie również za sprawą działających w Opolskiem 3 specjalnych stref ekonomicznych. Z danych opolskiego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (COIE) wynika, że dzięki inwestycjom z lat 2013 i 2014, które lokują się na terenach należących do wałbrzyskiej, katowickiej i starachowickiej strefy ekonomicznej, w ich granicach ma powstać aż 1600 nowych miejsc pracy.
Władze miasta zapowiadają, że zależy im na budowaniu wizerunkowej odrębności Opola na outsourcingowej mapie Polski i absolutnie nie satysfakcjonuje ich miano „miasta satelity”. Konferencja „Zielone światło dla BPO” będzie okazją do tego, aby omówić szczegółowe plany miasta dotyczące oferty dla firm zainteresowanych lokowaniem swojego kapitału właśnie w stolicy województwa opolskiego oraz stworzy przestrzeń do dyskusji na temat potrzeb inwestorów zarówno tych już obecnych w mieście, jak i tych, którzy szukają dogodnej lokalizacji dla swojego biznesu.