Województwo śląskie jest najbardziej atrakcyjną lokalizacją dla inwestorów. Potwierdza to ranking Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, według którego Śląsk mocno trzyma pozycję lidera. Potwierdza to działalność największej w Polsce specjalnej strefy ekonomicznej (1917 ha). Obecnie funkcjonuje w niej ponad 200 firm. Kolejne są na horyzoncie kuszone ofertą dostępną dzięki pierwszemu w kraju systemowi informowania o możliwościach inwestycyjnych w regionie Invest-in-Silesia.pl. Promocją gospodarczą i inwestycyjną zajmuje się również Metropolia Silesia czyli związek 14 gmin na prawach powiatu.
Śląskie, choć jedno z najmniejszych województw na mapie Polski, jednocześnie jest najludniejszym – mieszka tu 4,7 mln osób. Województwo generuje 13 proc. polskiego PKB, co daje mu drugie miejsce w kraju. W regionie jest zarejestrowanych 430 tys. firm, z czego 96 proc. to podmioty prywatne. 51 śląskich uczelni kształci rocznie 200 tys. specjalistów. Potencjał inwestycyjny województwa wzbogaca dodatkowo sieć instytucji wspierających biznes i bogate zaplecze naukowo-badawcze.
Śląsk tradycyjnie kojarzony z wydobyciem węgla, dziś zorientowany jest na rozwój i nowoczesność. By wytyczyć właściwe kierunki władze samorządowe zaprosiły do współpracy międzynarodowych ekspertów. Przykładowo, przygotowanie projektu inteligentnego miasta (smart city) jest realizowane we współpracy z IBM w ramach programu IBM Executive Service Corps. Same Katowice rozpoczęły wielki projekt „W centrum przemian” polegający na kompleksowej przebudowie centrum, które ma stać się prawdziwym sercem Metropolii Silesia.
Rozwój, szczególnie tak ambitny, wymaga konfrontacji z wieloma problemami różnorakiej natury, w tym: prawnej, społecznej, demograficznej, technologicznej, finansowej. Jak je trafnie zdefiniować? Gdzie szukać wsparcia w ich rozwiązaniu? Z czyich doświadczeń skorzystać? Jakie innowacje wprowadzić? Jak na drodze inteligentnego rozwoju połączyć siły partnerów instytucjonalnych, samorządowych i biznesowych? Jakie projekty mogą być korzystne dla każdego z wymienionych podmiotów?
Odpowiedzi na powyższe pytania udzielą paneliści i prelegenci seminarium „Smart Development”, które odbędzie się w lutym 2011 w Katowicach.
Seminarium jest kolejnym spotkaniem w ramach cyklu „Prospects in Poland” promującym polskie miasta i ich możliwości inwestycyjne.
Celem półdniowej konferencji w Katowicach jest:
– omówienie polityki inwestycyjnej na terenie Metropolii Silesia ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z biznesem
– analiza potencjału inwestycyjnego Katowic w dobie szeroko zakrojonych zmian centrum miasta- przedstawienie firm, które są obecne na Górnym Śląsku i pewnie kroczą na drodze sukcesu
– prezentacja potrzeb i oczekiwań przedstawicieli sektora prywatnego wobec samorządu
– strategia kreowania wizerunku Metropolii Silesia w najbliższej przyszłości
– finansowanie projektów inwestycyjnych, innowacyjnych, badawczych
– zdefiniowanie najważniejszych wyzwań organizacyjnych, logistycznych, prawnych, przed którymi stoi Śląsk.
Do grona mówców zaprosiliśmy przedstawicieli władz Katowic i województwa śląskiego. W seminarium wezmą również udział doradcy z najlepszych światowych firm konsultingowych, prawnicy, finansiści i eksperci organizacji biznesowych. Równie ważnymi gośćmi będą przedstawiciele firm, które zainwestowały na Śląsku.