15 kwietnia w Warszawie odbędzie się śniadanie biznesowe, z cyklu Power Breakfast, podczas którego Andrzej Kosztowniak, Prezydent Radomia będzie przekonywał przedsiębiorców do lokowania inwestycji outsourcingowych właśnie w Radomiu. Podczas spotkania eksperci podejmą się oceny czy rzeczywiście miasto posiada wszelkie atuty, które mogą czynić je atrakcyjną alternatywą dla inwestycji w nowoczesne usług biznesowe.
Kluczem do sukcesu w branży BPO jest dobra lokalizacja centrum usług oraz zaangażowani i wykształceni pracownicy. Włodarze Radomia przekonują, że miasto może zaoferować obie te rzeczy równocześnie.
Radom położony jest w centrum Polski na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych łączących wschód z zachodem i północ z południe. Obecnie, dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze drogowej, miasto jest bardzo dobrze skomunikowane z Warszawą. Dzięki temu do stolicy, a tym samym do międzynarodowego lotniska im. Fryderyka Chopina, można dojechać w ciągu godziny. Radom posiada również własny port lotniczy w odległości 5km od centrum miasta, z planowaną roczną liczbą pasażerów do 3,2 mln.
„Jak pokazują doskonałe przykłady z Irlandii, Wielkiej Brytanii i innych krajów, miasta sąsiadujące z dużymi aglomeracjami stają się lokalizacjami, w których outsourcing dynamicznie się rozwija. Radom jest dla Warszawy naturalnym satelitą i mocno wierzę, że sektor nowoczesnych usług dla biznesu, call i contact center, ale także ICT zacznie z powodzeniem rozwijać się w tym mieście” – powiedział Wiktor Doktór, Prezes Fundacji Pro Progressio.
Radom to również atrakcyjny potencjał kadrowy. Miasto jest jednym z najmłodszych w Polsce: aż 16% mieszkańców (ok. 100 000) jest w wieku 20-29 lat. 14 uczelni wyższych funkcjonujących w Radomiu kształci około 15 000 studentów. Dodatkowo włodarze miasta zwracają uwagę na niskie koszty pracy i niską fluktuacja personelu. Zgodnie z Hays Poland Survey odsetek studentów deklarujących wymagania płacowe na poziomie niższym niż 710 euro brutto miesięcznie w Radomiu wynosi 86% w porównaniu z Krakowem, gdzie jest to 36% i Warszawą, w której dotyczy to tylko 17% badanych.
Miasto już dawno dostrzegło możliwości rozwoju w oparciu o nowoczesne usługi biznesowe. Jako pierwsi uruchomili unikalne w skali kraju studia podyplomowe „Nowoczesne Usługi Biznesowe” na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym, przygotowane i prowadzone we współpracy z ASPIRE i PwC, które przygotowuje słuchaczy do pracy w sektorze usług wspólnych.
Dobra lokalizacja oraz dostępność do wykształconych i zaangażowanych pracowników czynią Radom bardzo ciekawą alternatywą dla części usług biznesowych.
Niskie koszty dotyczą również wynajmu powierzchni biurowej w porównaniu w innymi metropoliami, co ważne przy zachowaniu bardzo wysokich standardów. Przykładem jest nowa inwestycja firmy AIG/Lincoln – Radom Office Park. Nowoczesny biurowiec klasy A został zaprojektowany z myślą o potrzebach przedsiębiorców, głównie z sektora nowoczesnych usług biznesowych (Business Process Outsourcing – BPO) oraz usług wspólnych (Shared Services Center – SSC).
Bliska odległość do Warszawy – zaledwie godzina jazdy nową, dwupasmową drogą ekspresową S7 i 98 km do międzynarodowego lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie, niskie koszty prowadzenia działalności biznesowej oraz duża liczba młodych, wykształconych ludzi sprawiają, że Radom jest idealnym miejscem dla sektora outsourcingu.