19 września 2014, już po raz kolejny, Zygmunt Frankiewicz, Prezydent Miasta Gliwice, zaprasza na
II Międzynarodowe Forum Innowacji w Gliwicach, które odbędzie się na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń między przedstawicielami sektora publicznego, świata biznesu oraz nauki na temat pobudzania gospodarki poprzez wdrażanie innowacji. Eksperci z Polski oraz z krajów będących liderami w rankingach innowacji zastanowią się jakie działania skutecznie pobudzają potencjał ludzki i owocują rozwiązaniami, które mają szansę zmieniać naszą rzeczywistość na lepszą i ciekawszą.

O miano polskiej stolicy innowacji ubiega się wiele aglomeracji miejskich w naszym kraju, ale tylko Gliwice należą do grona World Technopolis Association – prestiżowej międzynarodowej organizacji
z siedzibą w Korei Południowej, która zrzesza kilkadziesiąt najbardziej zaawansowanych technologicznie światowych metropolii.

To właśnie Gliwice uznano za jeden z najważniejszych polskich ośrodków innowacji. Miasto bardzo dobrze poradziło sobie z transformacją gospodarczą i dziś zamiast przestarzałych zakładów przemysłu ciężkiego, działa tu wiele nowoczesnych fabryk – zarówno w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, jak
i poza nią. Ponadto chętnie lokują się tu firmy z sektora nowoczesnych technologii, a Politechnika Śląska, jedna z najlepszych uczelni technicznych w kraju, prowadzi na szeroką skalę inwestycje, które umacniają tę pozycję. W mieście prężnie działa Technopark, który tworzy i promuje nowoczesne firmy technologiczne, a także wspiera transfer innowacyjnych technologii z Politechniki Śląskiej i jednostek badawczo-rozwojowych do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Niezwykle dynamicznie rozwija się Centrum Edukacji i Biznesu Nowe Gliwice – najlepsza w chwili obecnej lokalizacja dla firm innowacyjnych nie tylko w skali Miasta ale całego regionu.

„Międzynarodowe Forum Innowacji w Gliwicach to przestrzeń do wymiany doświadczeń między różnymi podmiotami zaangażowanymi w tworzenie i wdrażanie innowacji” – mówi Prezydent Frankiewicz. „Wierzymy, że, z jednej strony Gliwice mogą pochwalić się ciekawymi case studies, które zainspirują innych, a inni mają do przedstawienia wiele ciekawych spostrzeżeń, które zasilą nasze miasto dodatkową energią twórczą”- dodaje.

W trakcie konferencji goście z zagranicy, między innymi Marko Torkkeli z Singapore Management University, Paul Clarke, właściciel, Equity & Grant, Leonid Chechurin z Lappeenranta University of Technology, zastanowią się jakie czynniki warunkują sukces w dziedzinie innowacji.

„Wierzymy, że tylko skonfrontowanie stanowisk przedstawicieli biznesu, nauki i administracji może wnieść powiew świeżości w dyskusję na temat efektywnego wdrażania rozwiązań opartych na wiedzy” – uważa Luk Palmen, prezes InnoCo i jeden z gości Forum.

Prof. Tadeusz Baczko z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN; Michał Turczyk, dyrektor
w Zespole R&D and Governmental Incentives, Deloitte; prof. Jan Kosmol, Prezes Technoparku Gliwce; Tomasz Szczęsny, autor koncepcji i książki „Strategia 2w1”; Bartosz Krzemiński, prezes zarządu, Newag Gliwice; Krzysztof Kuliński, prezes i współzałożyciel, Research and Engeneering Centre; Jarosław Czaja, założyciel, Future Processing oraz gospodarze spotkania – Prezydent Zygmunt Frankiewicz oraz jego zastępca Adam Neumann to tylko niektórzy z potwierdzonych prelegentów, którzy będą rozmawiać o tym jak udrażniać przepływ zasobów i wiedzy między uczelniami a biznesem, zastanowią się czym powinien odznaczać się współczesny naukowiec/badacz/twórca innowacji oraz podejmą się odpowiedzi na pytania dotyczące rozsądnego finansowania inwestycji w nowe technologie. Ponadto podczas konferencji przedstawiciele firm, które wyrosły w sprzyjających rozwojowi Gliwicach zastanowią się jakie działania podejmowane przez miasto pomagają im w codziennej pracy.

Z pewnością dobre efekty przynoszą wszelkie aktywności popularyzujące nowe technologie
i promujące ciekawe projekty badawcze (zwłaszcza te, które narodziły się w Gliwicach) zarówno wśród „zwykłych” konsumentów, jak również przedstawicieli biznesu.

W ramach projektu „Nowe technologie – nowe horyzonty” oprócz konferencji odbędą się targi Media Tent, podczas których zwiedzający będą mogli zapoznać się z najnowszymi nowinkami technologicznymi. Wśród wystawców znajdą się: I3D, Infinity Dreams, CD Project, High Flyers, Cortland, Saturn, Tauron, Roboty i spółka, 3D Blue, parki nauki i rozrywki Krasiejów i Bałtów. Dla fanów elektroniki będzie to m.in. okazja do przetestowania najnowszego sprzętu elektronicznego, gier komputerowych i aplikacji. Organizatorzy przygotowali targi również pod kątem osób poszukujących nowych kontaktów biznesowych oraz dla szkół, których uczniowie będą mogli dowiedzieć się więcej na temat animacji, muzyki elektronicznej, fotografii i grafiki komputerowej.

  • GOSPODARZ I ORGANIZATOR:
  • WSPÓŁORGANIZATOR:
  • GŁÓWNY PARTNER MEDIALNY:
  • PATRONAT:
  • PARTNER:
  • PARTNERZY MEDIALNI:
Nadchodzące wydarzenia/konferencje