Gliwice stawiają na innowacje!

Jak zbudować kulturę innowacji w każdej organizacji? Jakimi sukcesami na arenie międzynarodowej możemy poszczycić się w dziedzinach telemedycyny i inżynierii biomedycznej? Jak przenikają się innowacje w branży lotniczej i motoryzacyjnej? W jakim kierunku rozwija się ICT w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukali polscy i zagraniczni goście Międzynarodowego Forum Innowacji: Nowe Technologie. Nowe Horyzonty, które odbyło się 17 – 18 listopada w Gliwicach.

Gliwice, należące do Światowego Stowarzyszenia Technopolii, już dzisiaj są jednym z krajowych liderów w dziedzinie nowoczesnego przemysłu wysokich technologii. Miasto przyciąga między innymi dynamicznym rozwojem strefy ekonomicznej, mocną pozycją na logistycznej mapie Europy, a także zasobami dobrze wykształconej kadry inżynierskiej. – Gliwice są  miastem nastawionym na innowacje i rozwój. Już po raz czwarty spotkamy się na Międzynarodowym Forum Innowacji i wierzę, że jak co roku efekty obrad będą fantastyczne – powiedział Adam Neumman, Wiceprezydent Gliwic otwierając konferencję. – Gliwice są  wyjątkowe w skali całego kraju. Nie ma takiego miasta w Polsce, które tak mocno stawiałoby na innowacje i inwestowało w innowacyjne przedsięwzięcia także poza granicami miasta – podkreślał Bogdan Traczyk, Prezes Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju.

Jak zbudować kulturę innowacyjności w każdej firmie? Jak wspierać rozwój i implementacje nowych technologii? Te pytania rozpoczęły tegoroczną edycję Międzynarodowego Forum Innowacji. Odpowiadali na nie Ralph Talmont, TEDx Warsaw, Senior TEDx Ambassador for Eastern Europe oraz John Bason, Consultant to the Board, WB Electronics. Ich międzynarodowe doświadczenia pozwoliły wskazać elementy konieczne do kreowania innowacji
w każdym przedsiębiorstwie, a także porównać polskie rozwiązania systemowe z modelowym ekosystemem innowacyjności w Cambridge. – Zmiana jest jedyną stałą naszych czasów – podkreślał Ralp Talmont – A naszym zadaniem jest jej sprostać. Technologia uwierzytelniania głosowego zaprezentowana przez VoicePin oraz projekty telemedyczne firmy Wasko pokazały, że na Śląsku znajdują się innowatorzy, którzy nie tylko nadarzają za zmianami, ale także je wyprzedzają kreując światowe trendy.

Dziś jest najwolniejszy dzień naszego przyszłego życia– powiedział Dinko Svetopetric, Business Unit Director, Connectis podczas panelu dyskusyjnego poświęconego ICT. – Teraz wierzymy, że mamy najnowsze technologie. Ale w przyszłości, będzie tylko szybciej. Na dynamiczny rozwój technologiczny liczą także przedstawiciele branż związanych z medycyną. Postęp w dziedzinach robotyki medycznej i biosensorów pozwoli bowiem na wykonywanie skomplikowanych zabiegów kardiologicznych przez zautomatyzowane maszyny . – Jesteśmy świadkami zmiany w medycynie. Powstaje taka kategoria jak technologia zdrowia. Przyszłością jest robotyka i oddziaływanie na odległość – przewiduje Prof. Zbigniew Nawrat, Dyrektor Instytutu Protez Serca Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

Międzynarodowe Forum Innowacji w Gliwicach było także doskonałą okazją do rozmów o przyszłości lotnictwa i motoryzacji, z której słynie Śląsk i południe Polski. – Polska jest ważnym graczem w Europie w produkcji podzespołów dla sektora automotive. Doskonałym tego potwierdzeniem są Gliwice i Gliwicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Ze względu na kompetencje, dobrze wykształcone kadry, dostępność technologii i sieć dostaw są one atrakcyjną lokalizacją – zaznaczał Marcin Cieszyński, Kierownik Działu Inżynierii Produkcji, General Motors. Przyszłością branży jest transfer wykorzystywanych w lotnictwie rozwiązań opartych na materiałach kompozytowych i zastosowanie ich w branży motoryzacyjnej a także rozwijanie technologii systemów predykcji ruchu i komunikacji pojazdu ze środowiskiem.

Wydarzenie zamknęła dyskusja dotyczącą środowiska startupów Polsce  w regionie. – Śląsk chce się odczarować, odejść od wizerunku regionu bazującego na górnictwie i dlatego stawia na specjalizacje. Widać to na przykładzie Gliwic, inwestujących w branżę IT – zauważył Mateusz Maik, Partner Zarządzający, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. I chociaż cała branża startupów w Polsce dopiero się rozwija, to zaproszeni do dyskusji goście zgodzili się co do tego, że zarówno w całym kraju  jak i na Śląsku ma ona duży potencjał.

Tegoroczna, czwarta już, edycja konferencji Międzynarodowe Forum Innowacji. Nowe Technologie. Nowe Horyzonty odbyła się w ramach Festiwalu Innowacji i Technologii i towarzyszyły jej Międzynarodowe Targi IT, których uczestnicy mieli możliwość poznać najnowsze technologie produkowane w regionie, a także rozwiązania podbijające światowe rynki. Zainteresowanie wydarzeniem pokazuje, że Gliwice zajmują silną pozycję na mapie innowacyjnej Polski a dynamiczny rozwój nowych technologii wzbudza wiele emocji.

  • PARTNERZY
  • PATRON HONOROWY
  • PATRON:
  • PARTNER MERYTORYCZNY:
  • PATRONI MEDIALNI:
Nadchodzące wydarzenia/konferencje