Za nami kolejna edycja konferencji z cyklu „Logistyka i produkcja. Future 2 to 5”, która odbyła się w Sofitel Grand Hotel w Sopocie w dniu 19 września br.

Spotkanie wypełniły gorące dyskusje i prezentacje w gronie władz samorządowych, międzynarodowych ekspertów oraz inwestorów. Rozmawiano o atrakcyjności inwestycyjnej Sopotu, nowoczesnych technologiach i ich użyciu w logistyce, rewitalizacji starych obiektów postoczniowych oraz perspektywach rozwoju powierzchni produkcyjnych i magazynowych w perspektywie kilku najbliższych lat.

– W porównaniu do średnich wolumenów regionalnych największe wzrosty wynajmu powierzchni magazynowo-logistycznych odnotowano w Trójmieście i centralnej Polsce ( wzrost o około 100%) – takie wnioski wynikały z prezentacji  „Industrial& Warehouse market Poland H1 2018”,  zaprezentowanej przez Toma Listowskiego, Partnera, Dyrektora Działu Przemysłowego i Magazynowego, Cresa. W trakcie dyskusji panelowej  przedstawiciel DHL podzielił się swoją prognozą dla rynku, która przewiduje silny popyt na powierzchnie magazynowe i produkcyjne w Polsce w 2018 i 2019 roku oraz rosnące koszty budowy i ceny ziemi, które wywierają presję na wzrost czynszów. W dalszej części konferencji, w dyskusji na temat Przestrzeni i Ludzi, Tom Listowski komplementował Sopot: – Położenie Sopotu jest bardzo dużym atutem pomagającym połączyć działalność biznesową z pozabiznesową. Jednym z większych atutów Trójmiasta są porty. Z tego względu Trójmiasto cieszy się rekordowo dużym zainteresowaniem inwestorów. O nowinkach technologicznych w logistyce mówił z kolei Andries Retief, Head of Operations Excellence for Central & Eastern Europe, DHL Supply Chain. W swojej prezentacji „DHL Supply Chain” podkreślał m.in. znaczenie Big Data: -Dostęp do informacji o wyższej jakości pozwala bardziej skoncentrować się na klientach, obniża koszty i zwiększa opcje dostawy.

Paweł Lulewicz, Wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w trakcie swojego wystąpienia przybliżył priorytety PSSE. Za najważniejsze z nich uznał m.in. kontynuację projektu Strefa w każdej gminie, który zakłada, że cała Polska jest jedną specjalną strefą ekonomiczną. (Według nowych przepisów ze zwolnień podatkowych i zachęt biznesowych mogą korzystać nie tylko duże, ale też mikro, małe i średnie firmy). Wśród innych celów wymienił rewitalizację terenów postoczniowych na Wyspie Ostrów i przystosowanie ich do prowadzenia nowoczesnej produkcji stoczniowej w oparciu o najnowsze technologie przemysłowe. Podkreślił również, jak ważną rolę odgrywa rozwój  innowacyjnej gospodarki i przedsiębiorczości ze szczególnym uwzględnieniem sektora wysokich technologii i transferu wiedzy z uczelni do przemysłu.

– Wynagrodzenie, świadczenia pozapłacowe, bezpłatny dowóz do pracy, miejsce pracy, rekomendacje pracowników, dobry wizerunek pracodawcy, otwartość na zmiany – to siedem kroków do zdobycia serc pracowników według Raportu „Rynek magazynowy i lekkiej produkcji – wyzwania i trendy w zatrudnieniu” przygotowanego przez firmę Segro i Randstad Polska. Eksperci zaznaczyli dodatkowo, że konkurencja między pracodawcami będzie jeszcze silniejsza i wyróżnienie oferty na rynku będzie wymagało jeszcze więcej z ich strony wysiłku.

Adam Małecki, Zastępca Dyrektora Departamentu Inwestycji Zagranicznych z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w czasie swojej Prezentacji „Inwestycje przemysłowe w Polsce: gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy? omówił szczegółowo zmiany w przepisach dotyczących Specjalnych Stref Ekonomicznych. W śród zagranicznych projektów z perspektywą realizacji w Polsce wymienił projekty sektora BSS, motoryzacyjnego, R&D, e-mobility, chemicznego, maszynowego i przetwórstwa spożywczego. Równocześnie wspomniał o przesyceniu inwestycyjnym w najpopularniejszych województwach m.in. ze względu na brak zasobów ludzkich oraz wymienił województwo pomorskie jako nowy kierunek na mapie zainteresowania inwestorów.

Wśród prelegentów tegorocznej edycji konferencji gościliśmy m.in.: Andries Retief, Head of Operations Excellence for Central & Eastern Europe, DHL; Ralph Talmont, Katalizator innowacji, autor i consultant; Piotr Wąs, Dyrektor Zarządzający, SpaceFactory; Tom Listowski, Partner, Dyrektor Działu Przemysłowego i Magazynowego, Cresa; Damian Kolata, Senior Business Development Manager, Fiege Logistik; Monika Duda, Head of Industrial & Logistics Agency, M4 Real Estate.

Organizatorem wydarzenia było Bluevine Consulting. Do Partnerów wydarzenia należeli:  Cresa, Segro, DHL, Raben, Fiege, Spacefactory, M4 Real Estate i Nieruchomości Orange. Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom za ciekawe, inspirujące wystąpienia oraz chęć podzielenia się z nami swoją wiedzą. Dziękujemy również uczestnikom za udział w wydarzeniu!

  • Gospodarz
  • Organizator
  • Partner Strategiczny
  • Partner Merytoryczny
  • Partner
  • Partner Medialny
Nadchodzące wydarzenia/konferencje