Białystok, stolica Podlaskiego, centralna lokalizacja we wschodniej części Polski. Miasto i okolice kojarzone do niedawna przede wszystkim z pięknem przyrody, żubrami i śpiewnym akcentem, przystąpiło do inwestycyjnej ofensywy. Jest przekonane o swoim potencjale, indywidualnych cechach i chce o tym głośno mówić.

“Wschodzący Białystok”, czyli hasło promocyjne miasta, dobrze odzwierciedla drogę, po której kroczy stolica Podlaskiego. Według raportu na temat wielkich miast Polski przygotowanego przez PricewaterhouseCoopers, Białystok – dzięki dynamicznemu rozwojowi – ma szansę stać się centrum rozwoju Polski północno-wschodniej. Specjaliści wysoko oceniają wykorzystanie licznych funduszy unijnych, stan finansów miasta, jak również poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Ci sami specjaliści zwracają uwagę na potrzebę poprawy infrastruktury, klimatu inwestycyjnego i wizerunku miasta.

Białystok czerpie korzyści ze swego położenia w regionie nadgranicznym. W rejonie znajduje się 9 przejść granicznych z Białorusią oraz Litwą. Przez miasto biegnie międzynarodowa trasa E 67 i linia kolejowa. Są też plany budowy lotniska w Sanikach, niemniej to kwestia przyszłości.

Białystok stoi przetwórstwem rolno-spożywczym, przemysłem elektrotechnicznym, tekstylnym, drzewnym, produkcją AGD i materiałów budowlanych. Warto wspomnieć, że w mieście działają tak duże firmy, jak Philips, Pilkington, Group 4 Falk oraz Kompania Piwowarska (SABMiller). W mieście działa również podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE).

Dużym potencjałem Białegostoku są ludzie (ponad 294 tys. mieszkańców), którzy dobrze i bezpiecznie czują się w miejscu zamieszkania. Młodzi białostocczanie mają do wyboru naukę wielu uczelniach wyższych, m.in. na Uniwersytecie, Politechnice, Uniwersytecie Medycznym, Wyższej Szkole Ekonomicznej. Między innymi z myślą o ich wiedzy i potencjale intelektualnym stworzono projekt Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (przewidywany koniec projektu – 31 grudnia 2012). Jego lokalizacja w sąsiedztwie podstrefy SSSE ma na celu stworzenie w Białymstoku dzielnicy naukowo-przemysłowej.

Rozwój, szczególnie ambitny, wymaga konfrontacji z wieloma problemami różnorakiej natury, w tym: prawnej, społecznej, demograficznej, technologicznej, finansowej. Jak je trafnie zdefiniować? Gdzie szukać wsparcia w ich rozwiązaniu? Z czyich doświadczeń skorzystać? Odpowiedzi na powyższe pytania udzielą paneliści i prelegenci seminarium „Kierunek: przyszłość. Białystok centralnym ośrodkiem innowacji i biznesu północno-wschodniej Polski”, które odbędzie się 19 maja 2011 w Białymstoku.

Seminarium jest kolejnym spotkaniem w ramach cyklu „Prospects in Poland” promującym polskie miasta i ich możliwości inwestycyjne.

Celem półdniowej konferencji w Białymstoku jest:

– omówienie polityki inwestycyjnej Białegostoku ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z biznesem
– analiza potencjału inwestycyjnego Białegostoku
– przedstawienie firm, które są obecne w Białymstoku i pewnie kroczą na drodze sukcesu
– prezentacja potrzeb i oczekiwań przedstawicieli sektora prywatnego wobec samorządu
– prezentacja idei Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego
– finansowanie projektów inwestycyjnych, innowacyjnych, badawczych.

Do grona mówców zaprosiliśmy przedstawicieli władz Białegostoku. W seminarium wezmą również udział doradcy z najlepszych światowych firm konsultingowych, prawnicy, finansiści i eksperci organizacji biznesowych. Równie ważnymi gośćmi będą przedstawiciele firm, które zainwestowały w Białymstoku.

  • GOSPODARZ I WSPÓŁORGANIZATOR:
  • GŁÓWNY PATRON MEDIALNY:
  • PATRONAT HONOROWY:
  • PARTNER STRATEGICZNY:
  • PARTNERZY MERYTORYCZNI:
  • PARTNERZY MEDIALNII:
  •  
Nadchodzące wydarzenia/konferencje