Nowe oblicze Warmii i Mazur!

– PAIiIZ nie mógłby obsługiwać inwestorów zagranicznych bez intensywnej współpracy z regionami – mówił prezes PAIiIZ Tomasz Pisula otwierając konferencję „Innowacyjne Warmia i Mazury Zdrowe życie – czysty zysk”. – Dążymy do pokazywania co się dzieje w regionie poza turystyką – zaznaczył Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Uczestnicy spotkania, które odbyło się w siedzibie PAIiIZ 16 listopada przekonywali, że Warmia i Mazury to nie tylko doskonały region do wypoczynku i rekreacji ale także atrakcyjna lokalizacja dla rozwoju firm innowacyjnych.

Na terenie Warmii i Mazur znajduje się ponad 3 tysiące jezior, a ponad 30% województwa stanowią lasy. Dzięki temu region ma ugruntowany wizerunek miejsca relaksu i wypoczynku. Władze województwa wykorzystują te atuty wspierając inwestycje w sektorze turystycznym, zdrowej żywności, ekonomii wody, jachtowym i drzewnym, ale jednocześnie stawiają na rozwój nowych specjalizacji promując projekty innowacyjne.

Uczestnicy pierwszego panelu konferencji dyskutowali w jaki sposób samorządowcy mogą wspierać lokalne przedsięwzięcia innowacyjne. W panelu zasiedli marszałek Gustaw Marek Brzezin, prezydenci miast z województwa warmińsko-mazurskiego: Piotr Grzymowicz (Olsztyn), Witold Wróblewski (Elbląg) i Tomasz Andruszkiewicz (Ełk), Dionizy Smoleń z PwC oraz Rafał Szajewski z PAIiIZ. Wśród rozwiązań przyczyniających się do wzrostu innowacyjności w regionie powtarzał się pomysł wspierania stratupów, co jednocześnie aktywizowałoby ludzi młodych i powstrzymywało odpływ talentów z województwa. W regionie działa już wiele takich firm, które odnoszą sukcesy nie tylko na rynku krajowym i za granicą przyczyniając się rozwoju lokalnego rynku pracy.

Podczas kolejnych paneli konferencji podejmowano tematy związane ze zdrowiem, inteligentnymi specjalizacjami i sektorem IT. Panelistami byli przedstawiciele instytucji działających na terenie województwa warmińsko – mazurskiego z obszaru badań i rozwoju (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, PAN w Olsztynie) oraz firm z sektorów innowacyjnych: ITM Software House, Obram, Investcom, Opegieka, Ekosystem i Polyend.

żródło: PAIiIZ
Nadchodzące wydarzenia/konferencje